Przejdź do głównej zawartości

Bardzo wydajna siec Wifi w warunkach domowych

Każdy z nas, chciałby aby jego sieć WiFi w domu była wydajna, szybka i działała bezproblemowo. Niestety w wielu przypadkach, kierując się tylko i wyłącznie niską ceną, sami skazujemy się na urządzenia marnej jakości. Niestety ale dzięki nim, nie osiągniemy zakładanych celów. Skupmy się więc na doborze wydajnych urządzeń w rozsądnej cenie.

Tym razem nasza sieć WiFi nie zostanie przygotowana w mieszkaniu. Za cel obraliśmy dom jednorodzinny z kilkoma kondygnacjami. Dom nie jest nowy, nie posiada więc położonej kablowej sieci szkieletowej.

Co jest nam potrzebne jako urządzenie bazowe ? Oczywiście router. Internet mamy podłączony kabelkiem do domu, pozostało nam jedynie rozprowadzić go dalej. Wybieramy więc router, który obsłuży większą ilość urządzeń, zapewniając przy tym, niezłe osiągi.


Nasz wybór padł na TP-Link Archer C1200 AC1200 Wireless Dual band. Cena tego routera to koszt ok. 200 zł. Najważniejsze jednak w nim jest to, że działa w dwóch zakresach (2,4 oraz 5 GHz), posiada gigabitowe porty oraz działa w standardzie AC.

Po podłączeniu tego routera, możemy zaobserwować zakłócenia w sieci WiFi na wyższych piętrach. Nie jest to wina tego sprzętu, a materiałów budowlanych użytych w stropach. Na zakłócenia ma wpływ również umiejscowienie urządzenia. Sprawdźmy więc raz jeszcze jego lokalizację.
Routerów nie umieszczamy na parterze naszych piętrowych domków jednorodzinnych ! A jeżeli już, to wysoko pod sufitem ! Chodzi o to aby, aby równomiernie rozprowadzić siłę sygnału na kilku kondygnacjach. Jeżeli technicznie możemy przenieść nasze urządzenie na pierwsze piętro, zróbmy to. Sygnałem naszej sieci WiFi pokryjemy wtedy parter i piętro. Niestety na drugim piętrze nasza sieć ledwo żyje. Nie ma co kombinować, wystarczy wtedy zaopatrzyć się w tzw. wzmacniacz sieci WiFi.

Urządzenia te, działają w dwóch trybach;
- jako repeater
- jako access point – czyli punkt dostępu. W przeciwieństwie do repeatera wymaga podłączenia do routera za pomocą kabla ethernetowego. W zamian oferuje wyższe prędkości przesyłu danych.


TP-Link RE200 Wireless Range Extender 802.11b/g/n/ac AC750 Wall-Plug łączy jakość z akceptowalną ceną (koszt to ok. 100 zł). Wpinamy więc to urządzenie w gniazdko zasilające na drugim piętrze i możemy cieszyć się pełnym pokryciem domu, nasza siecią WiFi.
To urządzenie bardzo dobrze sobie radzi z "sianiem" sygnału na ogród. Wystarczy więc je wpiąć w ścianę domu od strony ogrodu, tam gdzie mamy taras i z laptopem możemy spędzać czas na świeżym powietrzu.

To jednak nie wszystko. "Prawdziwy geek" nie obyłby się bez odpowiedniej aplikacji. Znajdziemy odpowiednią w Sklepie Google. Dzięki TP-Link Tether, będziemy mogli zarządzać naszymi urządzeniami sieciowymi.


Wcześniej wspomniałem, że w naszym testowym domu nie ma przewodowej sieci szkieletowej. Polak jednak potrafi. Widziałem rozwiązanie takie... W starej poniemieckiej willi, kable ethernetowe zostały wypuszczone na zewnątrz budynku i doprowadzone do wyższych kondygnacji (router pozostał na parterze). Kabelki zostały przymocowane za pomocą gwoździa do ściany i przykryte styropianem. Następnie na klatce schodowej na poszczególnych piętrach, włączono wzmacniacze w trybie access pointa. Dom jest pokryty w całości siecią WiFi a i w ogrodzie można poserfować w internecie.

Czy powyższe rozwiązanie jest eleganckie ? Na pewno, nie. Kable bez osłony pod styropianem... to masakra jakaś. Trzeba jednak przyznać, że sieć WiFi działa szybko i stabilnie a o taki efekt przecież nam chodziło.

Popularne posty z tego bloga

Netflix na Smart TV od Samsunga

Co raz więcej osób posiada odbiorniki telewizyjne ze Smart TV. O ile jakiś czas temu kupowaliśmy takie urządzenia tylko z potrzeby ich posiadania, to teraz dokonujemy wyboru zakupu z powodu chęci posiadania VOD. Rodzime VOD tj. Player, Ipla stają się synonimem nowoczesnej telewizji. Nie tylko z uwagi na dostępność materiałów na różnorodnych urządzeniach (tablet, telefon, tv) ale również z powodu jakości prezentowanego materiału.

Nowoczesny odbiornik tv wyposażony w Smart TV, w chwili obecnej nie podłączony do internetu jest wręcz nie do pomyślenia. Netflix podbił polski rynek dosyć szybko, oferując materiały na tyle ekscytujące, że zaczęliśmy oglądać jego produkcje w wersjach anglojęzycznych, korzystając z vpn-ów. Uwolnienie regionów (wprowadzenie globalizacji) i polskich napisów oraz wersji językowych, tylko przyspieszyło jego rozwój na naszym rynku.
Jak się jednak okazuje, nie ma róży bez kolców. W wielu przypadkach, aplikacje Netflixa na Smart TV przestały działać (zepsuły się). O…

Instalowanie MS Office z pendrive'a

Wpis ten ma za zadanie pokazać, w jaki sposób możemy instalować pakiet Office, dystrybuowany jako obraz .ISO

Jeżeli posiadamy obraz .ISO naszego pakietu Office i chcemy instalować go na większej ilości komputerów, możemy wykorzystać do tego celu 7-Zip oraz pendrive. 7-Zip jest programem który służy do archiwizacji plików, potrafi jednak, również rozpakować pliki .ISO
Dzięki temu, możemy rozpakować taki obraz naszego Office'a do folderu, przenieść go później na nośnik zewnętrzny (np.: dysk zewnętrzny, pendrive) i rozpocząć instalację z w/w nośników.

Jak to wygląda w praktyce ? Najpierw musimy wypakować nasz pakiet Office do folderu, przy użyciu 7-Zip


7-Zip tworzy folder z naszym pakietem


Folder ten przenosimy na nośnik zewnętrzny. Po wpięciu pendrive'a do nowego komputera, wchodzimy do naszego folderu Office i uruchamiamy plik instalacyjny


W przedstawiony sposób możemy instalować Office na każdym komputerze, od Windows XP do 8.1
z wykorzystaniem pendrive'a.

W samym systemie…

Jak pozbyć sie wilgoci z naszego mieszkania, czyli słów kilka o zaparowanych oknach

Jakie powinno być nasze wymarzone mieszkanie ? Słoneczne, w pięknej okolicy, z dużym metrażem ? Zapewne tak, powinno jednak być przede wszystkim suche, ciepłe i bezpieczne (dla swoich mieszkańców). Czy obecne mieszkania spełniają te funkcje ? To jest sprawa mocno dyskusyjna, choć developerzy zapewniają nas, że tak jest. Dodatkowe certyfikaty cieplne i audyty energetyczne, mają nas upewnić w przekonaniu, że właśnie nasz dom/mieszkanie jest tym wymarzonym i świetnie będziemy się w nim czuć, przez najbliższe lata. Niestety podczas pierwszego sezonu grzewczego, okazuje się, że wszystkie zapewnienia developera i papierowe certyfikaty, są nic nie warte.

Jeżeli "tylko" na szybach widzimy skroploną wodę to jest jeszcze bardzo dobrze. Lecz co mają powiedzieć ci, którzy mają brudne narożniki w pokojach, widać w nich również zacieki, a w łazience lub kuchni, pod sufitem pojawia się pleśń i grzyb ? Wtedy rozpoczynamy naszą drogę przez mękę. Jeżeli myślisz drogi czytelniku, że jakiś fach…