Przejdź do głównej zawartości

Przesyłanie dużych plików na odległość

Czasami stajemy przed dylematem, jak przesłać dużą ilość danych na odległość. To może być nasz projekt, album zdjęć, prezentacja lub plany, które chcemy dostarczyć w formie elektronicznej dla naszego odbiorcy. Czasy "wystawiania" serwerów ftp na zewnątrz naszej sieci, bezpowrotnie minęły. Próbować możemy przesłać naszą paczkę danych zwykłą pocztą elektroniczną ale standardowo zostały w niej ustawione limity na 10-15 MB. Jak w takim razie, przesłać do drugiej osoby, paczkę naszych danych ?

Kangur - usługa skierowana do pracowników PWr

Politechnika Wrocławska, korzysta z rozwiązania o nazwie Kangur. Jest to miejsce/serwer, do którego przekazujemy duże pliki, w celu ich pobrania przez inną osobę. Cała operacja jest dość banalna i możemy ją wykonać w dwojaki sposób, z poziomu naszej poczty elektronicznej lub bezpośrednio w usłudze Kangur.
Dostęp do Kangura w przeglądarce internetowej, z naszego konta pocztowego

Bezpośredni dostęp do usługi Kangur

Okienko wstawiania plików, do przesłania dla drugiej osoby
Podczas logowania do Kangura, warto szybko rzucić okiem na tekst, który jest wyświetlany w pierwszym oknie. Dzięki temu, będziemy wiedzieli, że nasze pliki będą dostępne przez okres 4 dni a następnie zostaną skasowane. Dodatkowo, dowiemy się, że nie wolno przekazywać plików wykonywalnych (typ .exe lub .bat)
A jak to wygląda w rzeczywistości ? Przekazujemy pliki na serwer a następnie jest wysyłany do odbiorcy link z naszej poczty, do pobrania dokumentów. Odrębnym mailem, jesteśmy informowani o wykonaniu tej operacji, przez osobę uprawnioną do odbioru plików.

We Transfer - usługa, którą pokochali pracownicy korporacji

Czas serwerów ftp bezpowrotnie odchodzi w niepamięć. Poza tym, dla ZU była to skomplikowana operacja. Wstawianie plików i ich pobieranie specjalnym klientem i jeszcze podawanie loginu i hasła...
Najważniejsze, że teraz "bezobsługowo" możemy przekazać pliki do 2 GB za free. Usługa jest prosta i fantastycznie sprawdza się w praktyce. W związku z tym, pracownicy korporacji, którzy nie mają poblokowanych usług na zewnątrz organizacji, korzystają na potęgę z tego rozwiązania.

we transfer w praktyce
Czytajmy jednak dokładnie, co oferuje ta usługa. Czy w ten sposób możemy przesyłać WAŻNE dokumenty dla naszej firmy ? Oraz sprawdźmy, jak długo są przetrzymywane pliki na serwerze, aby nasz odbiorca mógł je pobrać w odpowiednim czasie.

Firefox Send - przesyłanie plików, od fundacji Mozilla

To jest stosunkowo młody projekt, w odsłonie webowej. Warto wspomnieć, że Mozilla kombinowała już z przesyłaniem plików w Firefoxie, w formie dodatku do przeglądarki. Projekt ten, został jednak zaniechany. W chwili obecnej, startuje jako nowa usługa webowa.


Usługa ta, jest chyba najbardziej prosta w obsłudze, z tych powyżej wymienionych. Klikamy w niej na wielki niebieski przycisk, wskazujemy plik do wysyłki i to wszystko. Skopiowany link z plikiem możemy wstawić do naszej poczty, do komunikatora internetowego czy wysłać za pomocą sms-a. Opis usługi znajduje się na tej stronie https://testpilot.firefox.com/experiments/send
Czy jednak warto korzystać z tego rodzaju usług ? Jak najbardziej tak, tym bardziej, że limity w pocztach są ustawione na 10-15 MB. W związku z tym, nie wyślemy dużych plików do naszego odbiorcy. Usługi takie jak zaprezentowane powyżej, świetnie wpisują się w ogólne trendy. I nie sprawiają kłopotów z ich obsługą.

Popularne posty

Konfiguracja APN (punktów dostępu) w sieci Play

Korzystając ze smartfonów w sieci Play, po pierwszym zalogowaniu swojej karty SIM w sieci nadajników GSM, otrzymujemy SMS-em automatyczną konfiguracją telefonu. Instalujemy przekazane dla nas konfiguratory i po sprawie. Jak więc powinna wyglądać konfiguracja APN-ów   (punktów dostępu) w sieci Play ?  Powyższe zdjęcie jest screenem ze strony internetowej sieci Play. Niestety zaprezentowane w nim ustawienia, są raczej archiwalne. Polecam rozszerzenie powyższych punktów o dodatkowe dwa (dla użytkowników telefonów marki Samsung) oraz bardziej współczesną konfigurację. Przejdźmy do szczegółowej konfiguracji naszych punktów dostępu. APN Internet Nazwa Internet APN internet Typ uwierzytelniania PAP lub CHAP Typ APN default,supl Protokół APN IPv4/IPv6 Protokół roamingu APN IPv4/IPv6 Nośnik Nie określono APN MMS Nazwa MMS APN mms MMSC http://mmsc.play.pl/mms/wapenc Typ uwierzytelniania PAP lub CHAP Typ APN mms Protokół APN IPv4/IPv6 Protokół roamingu APN IPv4/IPv6 Nośnik Nie określono I w tym m

Windows 10 i strumieniowanie do Chromecast

Jak strumieniować media z Windows 10 ? Bardzo prosto. Funkcja ta jest wbudowana w Microsoft Edge (oparty o Chromium), który strumieniuje media w naszej sieci np. do odbiornika TV. Jak to jednak zrobić gdy posiadamy Chromecast-a ? Nie ma nic bardziej trywialnego. Chromecast już jest wpięty do odbiornika tv i połączony z naszym routerem. Ze smatfona bez problemu udostępniamy media na nasz odbiornik tv/Chromecast (Netflix, YouTube, Zdjęcia Google itp.). Natomiast jak to zrobić z laptopa lub stacjonarki ? Przechodzimy na nasz komputer. Uruchamiamy "Edzia" (ważne aby to był Edge oparty o Chromium). W pasku adresu wyszukujemy eksperymentalnych ustawień i włączamy funkcję strumieniowania. W pasku adresu Edge wpisz:       edge://flags Wyszukaj:  " Load Media Router Component Extension"   i zaznacz opcję  " Enable"   Od teraz, to co widzimy na ekranie naszego Edzia, możemy wysłać do naszego Chromecast-a. Na YT, zobaczymy dodatkowa ikonkę, dzięki której możem

Xiaomi i zestawy słuchawkowe

Xiaomi na dobre zagościło w naszych domach i sercach. Chińska marka, której balans ceny do jakości produktów jest wzorcowy, powinna jednak dodawać w komplecie ze swoim smartfonem akcesorium, jakim są słuchawki z mikrofonem. W związku z ekspansją na polskim rynku, Xiaomi otworzyło w kilku miastach swoje punkty, w których możemy nabyć od ręki towar, który nas interesuje. Zakupmy więc najtańsze słuchawki Mi In-Ear Piston Headphones Basic Silver , w zawrotnej cenie 39 zł brutto (które to powinny być dołączane w zestawach ze smartfonami). mi-home.pl Słuchawki, jak większość urządzeń naszej marki, są wykonane perfekcyjnie, z materiałów z najwyższej półki. Gama kolorystyczna bardziej przypadnie do gustu płci pięknej, ale i my panowie powinniśmy zakupić te akcesorium. Opisywany na stronie internetowej kolor srebrny, jest tak naprawdę kolorem białym. Jedynie komora dźwiękowa jest srebrna, ponieważ została wykonana z anodyzowanego stopu aluminium. Jakość wykonania jest perfekcyjn

Audiodeskrypcja w telewizorach Samsung

Podczas oglądania filmów tv, możemy usłyszeć lektora, który opowiada, co się aktualnie dzieje na ekranie naszego telewizora. Audiodeskrypcja jest przydatną funkcją dla osób niedowidzących lub niewidzących. Niestety, jak to zwykle bywa, funkcja ta jest dosyć irytująca dla zwykłego użytkownika, który nie musi posiłkować się lektorem. Nie powinniśmy jednak złorzeczyć na nadawców telewizyjnych za nadawanie audycji z audiodeskrypcją. Istnieje możliwość samodzielnego wyłączenia audiodeskrypcji w odbiornikach tv Samsunga. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na naszym pilocie, w pojawiającym się menu na ekranie tv, wybieramy funkcję Wyłączone . To wszystko. Całość operacji trwa 3-5 sec.

Prawidłowe wyświetlanie obrazu pulpitu komputera przez projektor multimedialny

Prezentacje multimedialne to już chleb powszedni na każdej uczelni. Nikt chyba nie może sobie wyobrazić wykładu bez takiej prezentacji. Prezentacja w formie PowerPoint, to wręcz niezbędne narzędzie każdego wykładowcy ale również studenta. Co należy zrobić, aby dobrze przekazać obraz pulpitu czy prezentacji z komputera do projektora ? Od systemu operacyjnego Windows Vista (przez Windows 7 do Windows 8.1), w systemie operacyjnym z Redmond jest pewien magiczny jak również przydatny skrót klawiaturowy. Wystarczy wcisnąć i przytrzymać klawisze "Windows + p" aby na ekranie komputera pojawiło się oki enko wyboru wyświetlania obrazu komputera. W tym oknie, zaznaczamy opcję Duplikuj . Wtedy ten sam obraz dostępny na monitorze komputera, zostanie sklonowany do wyświetlenia przez projektor multimedialny. Czasami zdarza się, że po włączeniu komputera obraz jest przekazany do projektora ale jest on "obcięty" (góra, dół lub prawy bok) lub nie jest wyświetlana prezentacja