Przejdź do głównej zawartości

Aplikacje na platformie mobilnej są przereklamowane

Prawda o rynku mobilnym jest gorzka jak cytryna. Młodzież kocha aplikacje i nie może bez nich żyć. Starsi, nie chcą nowych aplikacji. Te systemowe im wystarczają w 100%. Jest jeszcze i druga strona tego medalu. Aplikacje nas po prostu szpiegują i wykradają nasze dane.
Facebook nas paruje i śledzi gdzie się poruszamy, Google sprawdza gdzie się znajdujemy, przed jakim sklepem stoimy i wyświetla nam odpowiednie reklamy. Czy w takim razie możemy mówić o wolnej woli ? Niby dokonujemy wyboru ale co to za wybór gdy jesteśmy wcześniej odpowiednio urabiani ? To zjawisko zaczyna przypominać zachowanie Lemingów.

Smutne to, że wraz ze wzrostem technologii, co raz mniej wymagamy od siebie a pozwalamy na co raz więcej aplikacjom i AI. Moim zdaniem, to jest błędne koło. Fakt, aplikacje nam pomagają ale potrafią też nam uprzykrzyć życie. Po pierwsze zaczynają zbierać dane o nas. Nie tylko na cenzurowanym jest tu Facebook i Google. Aplikacje potrafią za pomocą ultradźwięków, wykrywać inne urządzenia z naszego otoczenia i na podstawie ich zachowań, określać nasz profil. Takich aplikacji jest ponad 200 w sklepie Google. Miłe ? Aplikacje instalujące malware ze Sklepu Google, to następne ponad 300 sztuk.

Kolejna sprawa to boty i aplikacje "badające" nasze zachowania, przyzwyczajenia, pod kontem np. wypłaty świadczeń. Trochę to zagmatwane ale np. Janosik wysyła nasze dane do ubezpieczyciela i na tej podstawie jest przygotowywana oferta ubezpieczeniowa. Super, pomogło ? Przejdźmy jednak do wypłaty odszkodowań. Na razie są płacone bez żadnego ale... nie zdziwi mnie jednak fakt, gdy aplikacja określi, że "nie dostosowaliśmy naszej techniki jazdy, do warunków drogowych". To samo z Allianz i Messengerem. Mało tego, banki już korzystają od dłuższego czasu, z naszych kontaktów i zachowań (poprzez Facebooka). Na ich podstawie (m.in.), budując naszą zdolność kredytową. Co ma piernik do wiatraka ? Pewnie nic, ale zawsze fajnie zbierać dane o swoich klientach aby wiedzieć czy są wiarygodnym partnerem w biznesie i czy dodatkowo zarabiamy jakąś kasę.

Można zarzucać osobom które widzą zagrożenia wynikające z działań aplikacji, że jest masa apek, które pomagają w olbrzymim stopniu. Oczywiście, że tak. Są to np. takie aplikacje jak: Natury jednak nie oszukasz. Co raz więcej developerów widzi sens pobierania danych o tobie. Tym bardziej, że można to zmonetaryzować. I powstają takie koszmarki jak np. apki do vpn. Według zewnętrznych raportów, 80% z dostępnych aplikacji w Sklepie Google, nie robi tego, do czego zostało stworzonych. Ich przeznaczeniem jest kradzież danych, nieświadomych klientów. I nie pomoże tu żaden system oceny. Za chwilę powstaną farmy oceniające apki, tak jak jest w przypadku farm lajków.

Jedynym więc wyjściem jest na dzień dzisiejszy, korzystanie z witryn www. Większość szanujących się witryn posiada odpowiednik strony głównej działający pod urządzenia mobilne.

Czy mamy więc kryzys aplikacji ? Jak najbardziej tak. O tym również są prowadzone odpowiednie panele i konferencje. Deszcz złota, spadający jak manna developerom, kończy się bezpowrotnie. Co raz większa ilość użytkowników omija szerokim łukiem apki "nie systemowe". Może to również wynikać z niewiedzy użytkowników i poziomu skomplikowania Androida, który z wersji na wersję jest trudniejszy w konfiguracji. Nie zmienia to jednak faktu, że "zewnętrzne" aplikacje na platformie mobilnej, są po prostu przereklamowane.

Popularne posty z tego bloga

Netflix na Smart TV od Samsunga

Co raz więcej osób posiada odbiorniki telewizyjne ze Smart TV. O ile jakiś czas temu kupowaliśmy takie urządzenia tylko z potrzeby ich posiadania, to teraz dokonujemy wyboru zakupu z powodu chęci posiadania VOD. Rodzime VOD tj. Player, Ipla stają się synonimem nowoczesnej telewizji. Nie tylko z uwagi na dostępność materiałów na różnorodnych urządzeniach (tablet, telefon, tv) ale również z powodu jakości prezentowanego materiału.

Nowoczesny odbiornik tv wyposażony w Smart TV, w chwili obecnej nie podłączony do internetu jest wręcz nie do pomyślenia. Netflix podbił polski rynek dosyć szybko, oferując materiały na tyle ekscytujące, że zaczęliśmy oglądać jego produkcje w wersjach anglojęzycznych, korzystając z vpn-ów. Uwolnienie regionów (wprowadzenie globalizacji) i polskich napisów oraz wersji językowych, tylko przyspieszyło jego rozwój na naszym rynku.
Jak się jednak okazuje, nie ma róży bez kolców. W wielu przypadkach, aplikacje Netflixa na Smart TV przestały działać (zepsuły się). O…

Jak pozbyć sie wilgoci z naszego mieszkania, czyli słów kilka o zaparowanych oknach

Jakie powinno być nasze wymarzone mieszkanie ? Słoneczne, w pięknej okolicy, z dużym metrażem ? Zapewne tak, powinno jednak być przede wszystkim suche, ciepłe i bezpieczne (dla swoich mieszkańców). Czy obecne mieszkania spełniają te funkcje ? To jest sprawa mocno dyskusyjna, choć developerzy zapewniają nas, że tak jest. Dodatkowe certyfikaty cieplne i audyty energetyczne, mają nas upewnić w przekonaniu, że właśnie nasz dom/mieszkanie jest tym wymarzonym i świetnie będziemy się w nim czuć, przez najbliższe lata. Niestety podczas pierwszego sezonu grzewczego, okazuje się, że wszystkie zapewnienia developera i papierowe certyfikaty, są nic nie warte.

Jeżeli "tylko" na szybach widzimy skroploną wodę to jest jeszcze bardzo dobrze. Lecz co mają powiedzieć ci, którzy mają brudne narożniki w pokojach, widać w nich również zacieki, a w łazience lub kuchni, pod sufitem pojawia się pleśń i grzyb ? Wtedy rozpoczynamy naszą drogę przez mękę. Jeżeli myślisz drogi czytelniku, że jakiś fach…

Instalowanie MS Office z pendrive'a

Wpis ten ma za zadanie pokazać, w jaki sposób możemy instalować pakiet Office, dystrybuowany jako obraz .ISO

Jeżeli posiadamy obraz .ISO naszego pakietu Office i chcemy instalować go na większej ilości komputerów, możemy wykorzystać do tego celu 7-Zip oraz pendrive. 7-Zip jest programem który służy do archiwizacji plików, potrafi jednak, również rozpakować pliki .ISO
Dzięki temu, możemy rozpakować taki obraz naszego Office'a do folderu, przenieść go później na nośnik zewnętrzny (np.: dysk zewnętrzny, pendrive) i rozpocząć instalację z w/w nośników.

Jak to wygląda w praktyce ? Najpierw musimy wypakować nasz pakiet Office do folderu, przy użyciu 7-Zip


7-Zip tworzy folder z naszym pakietem


Folder ten przenosimy na nośnik zewnętrzny. Po wpięciu pendrive'a do nowego komputera, wchodzimy do naszego folderu Office i uruchamiamy plik instalacyjny


W przedstawiony sposób możemy instalować Office na każdym komputerze, od Windows XP do 8.1
z wykorzystaniem pendrive'a.

W samym systemie…