Przejdź do głównej zawartości

Automatyczne wyszukiwanie i instalacja driverów komputera

Posiadam w pracy 5 szt. małych netbooków Asusa - Eee PC 1015BX. Z tymi netbookami jest mały problem:
  • posiadają wlutowaną 1 GB kość pamięci RAM i nie można jej ot tak sobie rozbudować (komputery nie posiadają również systemu operacyjnego)
Poszukując różnych rozwiązań aby przyspieszyć ich działanie, zastanawiałem się nad przelutowaniem w/w kości. Jednak mostek może nie przeżyć takiej operacji. Pozostał więc powrót do przeszłości i instalacja Windows XP. Specyfikacja komputerów idealnie nadaje się pod ten system, jednak Asus na stronie poświęconej temu modelowi netbooka, odradza taką operację, tłumacząc się tym, że posiada sterowniki jedynie do Windows 7. Sami przyznacie, że dla Windows 7 lub 8, 1 GB pamięci RAM to mało. Moje doświadczenie z instalacją 8 na tym sprzęcie potwierdziło jedynie wcześniejsze obawy, że system nie daje rady. Dysk cały czas mieli, korzystając ze SWAPU.

Z wyborem systemu operacyjnego nie było żadnego problemu, tym bardziej, że Politechnika uczestniczy w programie Campus Agreement. Problem pojawił się podczas instalacji XP na tym netbooku. System nie widział dysku, więc problem mógł dotyczyć SATA. Rozwiązanie jednak było bardzo proste. Wystarczyło w BIOS-ie zmienić ustawienia AHCI na IDE. I czysty, świeży Windows XP, został bezproblemowo zainstalowany. No tak, tylko co z driverami ? Dociąganie ich ze stron poszczególnych producentów podzespołów ? I wtedy zasięgając różnych opinii, otrzymałem podpowiedź którą pragnę się tutaj podzielić.


Naszym rozwiązaniem problemów z driverami jest Driver Pack Solution. Jest to zbiór driverów, które z jednej paczki można doinstalować do swojego komputera. Wersja light "dociąga" je z internetu, wersja pełna, instaluje wszystko z obrazu płyty ISO.

Całe rozwiązanie jest dostępne na licencji GPL, więc do wykorzystania w domu, firmie, edukacji. Rozwiązanie to, fantastycznie się sprawdza na różnych sprzętach. Jedyne czego trzeba się wystrzegać, to sterty zbędnego oprogramowania, które chce się na początku instalować.

ps. szczególne podziękowania należą się specjalistom z A&D Serwis.

Popularne posty

Konfiguracja APN (punktów dostępu) w sieci Play

Korzystając ze smartfonów w sieci Play, po pierwszym zalogowaniu swojej karty SIM w sieci nadajników GSM, otrzymujemy SMS-em automatyczną konfiguracją telefonu. Instalujemy przekazane dla nas konfiguratory i po sprawie. Jak więc powinna wyglądać konfiguracja APN-ów   (punktów dostępu) w sieci Play ?  Powyższe zdjęcie jest screenem ze strony internetowej sieci Play. Niestety zaprezentowane w nim ustawienia, są raczej archiwalne. Polecam rozszerzenie powyższych punktów o dodatkowe dwa (dla użytkowników telefonów marki Samsung) oraz bardziej współczesną konfigurację. Przejdźmy do szczegółowej konfiguracji naszych punktów dostępu. APN Internet Nazwa Internet APN internet Typ uwierzytelniania PAP lub CHAP Typ APN default,supl Protokół APN IPv4/IPv6 Protokół roamingu APN IPv4/IPv6 Nośnik Nie określono APN MMS Nazwa MMS APN mms MMSC http://mmsc.play.pl/mms/wapenc Typ uwierzytelniania PAP lub CHAP Typ APN mms Protokół APN IPv4/IPv6 Protokół roamingu APN IPv4/IPv6 Nośnik Nie określono I w tym m

Windows 10 i strumieniowanie do Chromecast

Jak strumieniować media z Windows 10 ? Bardzo prosto. Funkcja ta jest wbudowana w Microsoft Edge (oparty o Chromium), który strumieniuje media w naszej sieci np. do odbiornika TV. Jak to jednak zrobić gdy posiadamy Chromecast-a ? Nie ma nic bardziej trywialnego. Chromecast już jest wpięty do odbiornika tv i połączony z naszym routerem. Ze smatfona bez problemu udostępniamy media na nasz odbiornik tv/Chromecast (Netflix, YouTube, Zdjęcia Google itp.). Natomiast jak to zrobić z laptopa lub stacjonarki ? Przechodzimy na nasz komputer. Uruchamiamy "Edzia" (ważne aby to był Edge oparty o Chromium). W pasku adresu wyszukujemy eksperymentalnych ustawień i włączamy funkcję strumieniowania. W pasku adresu Edge wpisz:       edge://flags Wyszukaj:  " Load Media Router Component Extension"   i zaznacz opcję  " Enable"   Od teraz, to co widzimy na ekranie naszego Edzia, możemy wysłać do naszego Chromecast-a. Na YT, zobaczymy dodatkowa ikonkę, dzięki której możem

Xiaomi i zestawy słuchawkowe

Xiaomi na dobre zagościło w naszych domach i sercach. Chińska marka, której balans ceny do jakości produktów jest wzorcowy, powinna jednak dodawać w komplecie ze swoim smartfonem akcesorium, jakim są słuchawki z mikrofonem. W związku z ekspansją na polskim rynku, Xiaomi otworzyło w kilku miastach swoje punkty, w których możemy nabyć od ręki towar, który nas interesuje. Zakupmy więc najtańsze słuchawki Mi In-Ear Piston Headphones Basic Silver , w zawrotnej cenie 39 zł brutto (które to powinny być dołączane w zestawach ze smartfonami). mi-home.pl Słuchawki, jak większość urządzeń naszej marki, są wykonane perfekcyjnie, z materiałów z najwyższej półki. Gama kolorystyczna bardziej przypadnie do gustu płci pięknej, ale i my panowie powinniśmy zakupić te akcesorium. Opisywany na stronie internetowej kolor srebrny, jest tak naprawdę kolorem białym. Jedynie komora dźwiękowa jest srebrna, ponieważ została wykonana z anodyzowanego stopu aluminium. Jakość wykonania jest perfekcyjn

Audiodeskrypcja w telewizorach Samsung

Podczas oglądania filmów tv, możemy usłyszeć lektora, który opowiada, co się aktualnie dzieje na ekranie naszego telewizora. Audiodeskrypcja jest przydatną funkcją dla osób niedowidzących lub niewidzących. Niestety, jak to zwykle bywa, funkcja ta jest dosyć irytująca dla zwykłego użytkownika, który nie musi posiłkować się lektorem. Nie powinniśmy jednak złorzeczyć na nadawców telewizyjnych za nadawanie audycji z audiodeskrypcją. Istnieje możliwość samodzielnego wyłączenia audiodeskrypcji w odbiornikach tv Samsunga. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na naszym pilocie, w pojawiającym się menu na ekranie tv, wybieramy funkcję Wyłączone . To wszystko. Całość operacji trwa 3-5 sec.

Prawidłowe wyświetlanie obrazu pulpitu komputera przez projektor multimedialny

Prezentacje multimedialne to już chleb powszedni na każdej uczelni. Nikt chyba nie może sobie wyobrazić wykładu bez takiej prezentacji. Prezentacja w formie PowerPoint, to wręcz niezbędne narzędzie każdego wykładowcy ale również studenta. Co należy zrobić, aby dobrze przekazać obraz pulpitu czy prezentacji z komputera do projektora ? Od systemu operacyjnego Windows Vista (przez Windows 7 do Windows 8.1), w systemie operacyjnym z Redmond jest pewien magiczny jak również przydatny skrót klawiaturowy. Wystarczy wcisnąć i przytrzymać klawisze "Windows + p" aby na ekranie komputera pojawiło się oki enko wyboru wyświetlania obrazu komputera. W tym oknie, zaznaczamy opcję Duplikuj . Wtedy ten sam obraz dostępny na monitorze komputera, zostanie sklonowany do wyświetlenia przez projektor multimedialny. Czasami zdarza się, że po włączeniu komputera obraz jest przekazany do projektora ale jest on "obcięty" (góra, dół lub prawy bok) lub nie jest wyświetlana prezentacja